List of House of Representatives members in Nigeria.

List of House of Representatives members in Nigeria.

Nigeria House of Representatives  is no doubt the lower house of the National Assembly of Nigeria, the other house is the upper house which is called the members of Senate in nigeria.List of House of Representatives members in Nigeria.

The House of Representatives has 360 members who are elected in single-member constituencies using the plurality (or first-past-the-post) system. Members serve four-year terms, which reelctable.List of House of Representatives members in Nigeria.

HON. FEMI GBAJABIAMILA is the Honorable Speaker while HON. AHMED WASE is the Deputy Speaker of the House of Representative in Nigeria.

Below is the List of House of Representatives members in Nigeria.

Name State Constituency Party
Hon. Abass Adekunle Adigun Oyo Ibadan North- East/South- East PDP
Hon. Abbas Tajudeen Kaduna Zaria Federal APC
Hon. Abdel-majid Adesegun Adekoya Ogun Ijebu North/Ijebu East/Ogun Waterside PDP
Hon. Abdul Olajide Jimoh Lagos Lagos Mainland APC
Hon. Abdulganiyu Saka Cook olododo Kwara Ilorin East/South APC
Hon. Abdulkadir Armayau Katsina Dutsin-ma/Kurfi APC
Hon. Abdulkadir Rahis Borno Maiduguri (Metropolitan) APC
Hon. Abdulkarim Usman Nassarawa Akwanga/Nasarawa Eggon/Wamba PDP
Hon. Abdulkarim Usman Isah Kogi Lokoja/Kogi/KK APC
Hon. Abdullahi Mamudu Niger Agaie/Lapai APC
Hon. Abdullahi Usman Niger Lavun/Mokwa/Edati APC
Hon. Abdullahi Balarabe Salame Sokoto Gwadabawa / Illela APC
Hon. Abdullahi Gaya Mahmud Kano Alabasu/Gaya/Ajingi APC
Hon. Abdullahi Idris Garba Niger Kontagora/Wushishi/Mariga/Masheg APC
Hon. Abdullahi Lawan Ken ken Kano Gwale APC
Hon. Abdullahi Saad Abdulkadir Bauchi Ningi/Warji APC
Hon. Abdulmumin Jibrin Kano Bebeji/Kiru APC
Hon. Abdulmumin Ari Mohammed Nassarawa Nasarawa/Toto APC
Hon. Abdulraheem Olatunji Olawuyi Kwara Ekiti/Isin/Irepodun/Oke-ero APC
Hon. Abdulrauf Abdulkadir Modibbo Adamawa Yola North/Yola South/Girei APC
Hon. Abdulrazak Sa’ad Namdas Adamawa Jada/Ganye/Mayo Belwa/Toungo PDP
Hon. Abiodun James Faleke Lagos Ikeja APC
Hon. Abiola Peter Makinde Ondo Ondo East/Ondo West SDP
Hon. Abubakar Hassan Fulata Jigawa Birniwa/Guri/Kiri-Kasamma APC
Hon. Abubakar Hassan Nalaraba Nassarawa Awe/Doma/Keana APC
Hon. Abubakar Kabir Abubakar Kano Bichi PDP
Hon. Abubakar Lado Abdullahi Niger Gurara/Suleja/Tafa APC
Hon. Abubakar Sarki Dahiru Nassarawa Lafia/Obi APC
Hon. Abubakar Yabo Umaru Sokoto Shagari/Yabo APC
Hon. Abubakar Yahaya Kusada Katsina Kankia/Ingawa/Kusada APC
Hon. Adaramodu Adeyemi Raphael Ekiti Ekiti South West/Ikere/Ise/Orun APC
Hon. Adebayo Olusegun Balogun Lagos Ibeju-Lekki APC
Hon. Adedayo Isaac Omolafe Ondo Akure North/South PDP
Hon. Adedeji Stanley Olajide Oyo Ibadan North West/South West PDP
Hon. Adejoro Adeogun Ondo Akoko South East/South West APC
Hon. Adelegbe Emmanuel Oluwatimehin Ondo Owo/Ose APC
Hon. Adewale Oluyemi Taiwo Oyo Ibarapa East/Ido PDP
Hon. Adewunmi Oriyomi Onanuga Ogun Ikenne/Shagamu/Remo North APC
Hon. Adeyemi Taofeek Alli Lagos Mushin I APC
Hon. Ado Sani Kiri Jigawa Ringim/Taura APC
Hon. Agbedi Yeitiemone Frederick Bayelsa Sagbama/Ekeremor PDP
Hon. Ahmadu Usman Jaha Borno Damboa/Gwoza/Chibok APC
Hon. Ahmed Shehu Zamfara Bungudu/Maru PDP
Hon. Ahmed Bakura Muhammad Zamfara Bakura/Maradun PDP
Hon. Ahmed Dayyabu Safana Katsina Safana/Batsari/Dan-Musa APC
Hon. Ahmed Idris Wase Plateau Wase APC
Hon. Ahmed Ndakene Abubakar Kwara Edu/Moro/Patigi APC
Hon. Ahmed Usman Liman Katsina Musawa/Matazu APC
Hon. Aishatu Jibril Dukku Gombe Dukku / Nafada APC
Hon. Ajibola Saubana Muraina Oyo Ibarapa Central/Ibarapa North PDP
Hon. Akanni Enitan Dolapo-badru Lagos Lagos Island I APC
Hon. Akeem Adeniyi Adeyemi Oyo Afijio/Oyo East/Oyo West/ Atiba APC
Hon. Akinola Adekunle Alabi Oyo Ona-Ara/Egbeda APC
Hon. Akintola George Oluokun Oyo Lagelu/Akinyele APC
Hon. Alajagusi Abdulyekeen Sadiq Kwara Asa/Ilorin West PDP
Hon. Alex Egbona Egbona Cross River Yakurr/Abi PDP
Hon. Alhassan Ado Garba Kano Tudun-Wada/Doguwa APC
Hon. Ali Ibrahim Abdullahi Kogi Ankpa/Omala/Olamaboro APC
Hon. Aliu Ademorin Kuye Lagos Somolu APC
Hon. Aliyu Betara Muktar Borno Biu/Bayo/Shani/Kwaya Kusar APC
Hon. Aliyu Da’u Magaji Jigawa Birnin-Kudu/Buji APC
Hon. Aminu Suleiman Kano Fagge APC
Hon. Aminu Ashiru Mani Katsina Mani/Bindawa APC
Hon. Aminu Ibrahim Malle Taraba Jalingo/Yorro/Zing APC
Hon. Amos Gwamna Magaji Kaduna Zangon Kataf/Jaba APC
Hon. Anayo Edwin Nwonu Ebonyi Ezza North/Ishielu PDP
Hon. Aniekan John Umanah Akwa Ibom Abak/Etim Ekpo/Ika PDP
Hon. Awaji-inombek Dagomie Abiante Rivers Andoni/Opobo/Nkoro PDP
Hon. Ayeni Lawrence Babatunde Osun Atakunmosa East/ Atakunmosa West/Ilesha East/ APC
Hon. Babajimi Adegoke Benson Lagos Ikorodu APC
Hon. Babangida Ibrahim Katsina MalumFashi/Kafur APC
Hon. Babangida Alasan Abdallah Kano Dala APC
Hon. Babatunde Hunpe Lagos Badagry APC
Hon. Badamasi Ayuba Kano Dambatta/Makoda APC
Hon. Bala Kokani Sokoto Kebbe/Tambuwal APC
Hon. Bamidele Salam Osun Ede North,South/Egbedero/Ejigbo PDP
Hon. Barde Umar Yakubu Kaduna Chikum/Kajuru PDP
Hon. Bashar Isah Kebbi Argungu/Augie APC
Hon. Bashir Uba Mashema Bauchi Jama’are/Itas-Gadau APC
Hon. Bashiru Ayinla Dawodu Lagos Oshodi-Isolo I PDP
Hon. Bede Uchenna Eke Imo Aboh Mbaise/Ngor Okpala PDP
Hon. Bello A Kaoje Kebbi Bagudo/Suru APC
Hon. Bello Shinkafi Hassan Zamfara Zurmi/Shinkafi PDP
Hon. Bem Benjamin Mzondu Benue Makurdi/Guma PDP
Hon. Beni Butmak Lar Plateau Langtang North/South PDP
Hon. Benjamin Okezie Kalu Abia Bende APC
Hon. Benson Rollands Igbakpa Delta Ethiope PDP
Hon. Blessing Onyeche Onuh Benue Otukpo/Ohimini APGA
Hon. Bolaji Yusuf Ayinla Lagos Mushin II APC
Hon. Boma Goodhead Rivers Akuku-Toru/Asari-Toru PDP
Hon. Bright Tamuno Gogo Rivers Okrika/Ogu-Bolo PDP
Hon. Chinedu Benjamin Obidigwe Anambra Anambra East/West APGA
Hon. Chinyere Emmanuel Igwe Rivers Port Harcourt 2 PDP
Hon. Chisom Promise Dike Rivers Tai/Eleme/Oyigbo PDP
Hon. Chris Emeka Azubogu Anambra Nnewi North/South/Ekwusigo PDP
Hon. Christopher Ngoro Agibe Cross River Ikom/Boki PDP
Hon. Chukwuemeka Nwajuba Imo Ehimembano/ihitte Uboma/Obowo AP
Hon. Chukwuma Nwazunku Ebonyi Ohaukwu/Ebonyi PDP
Hon. Dachung Musa Bagos Plateau Jos South/East PDP
Hon. Dandutse Mohammed Muntari Katsina Funtua/Dandume APC
Hon. Daniel Effiong Asuquo Cross River Akamkpa/Biase PDP
Hon. Danladi Baidu Tijo Taraba Lau/K/Lamido/Ardo-Kola PDP
Hon. Darlington Gideon Nwokocha Abia Isiala Ngwa North/South PDP
Hon. David Abel Fuoh Taraba Gashaka/Kurmi/Sardauna PDP
Hon. David Idris Zacharias Kogi Idah/Ibaji/Igalamela/Ofu APC
Hon. Dennis Idahosa Edo Ovia South/West-Ovia North/East APC
Hon. Dennis Oguerinwa Amadi Enugu Ezeagu/Udi PDP
Hon. Doctor Farah Dagogo Rivers Degema/Bonny PDP
Hon. Dumnamene Robinson Dekor Rivers Khana/Gokana PDP
Hon. Egoh Emmanuel Ajokpa-oghene Lagos Amuwo Odofin PDP
Hon. Ekene Vincent Ofumelu Anambra Oyi/Ayamelum PDP
Hon. Emeka Martins Chinedu Imo Ahiazu Mbaise/Ezinihitte PDP
Hon. Emmanuel Effiong Ukpong-udo Akwa Ibom Ikono/ Ini PDP
Hon. Emmanuel Kehinde Agboola Ekiti Ikole/Oye APC
Hon. Ereyitomi Thomas Delta Warri PDP
Hon. Essien Ekpenyong Ayi Cross River Akpabuyo/Bakassi/Calabar South PDP
Hon. Eta Mbora Edim Cross River Calabar Munincipal/Odukpani PDP
Hon. Etaba Michael Irom Cross River Obubra/Etung PDP
Hon. Ezenwankwo Okwudili Christopher Anambra Orumba North/South APGA
Hon. Fatuhu Muhammed Katsina Daura/Sandamu/MaiAdua APC
Hon. Femi Akeem Gbajabiamila Lagos Surulere I APC
Hon. Francis Charles Uduyok Akwa Ibom Ikot Abasi/Mkpat Enin/Eastern Obolo PDP
Hon. Francis Ejiroghene Waive Delta Ughelli North/South/Udu APC
Hon. Gabriel Saleh Zock Kaduna Kachia/Kagarko APC
Hon. Gagdi Adamu Yusuf Plateau Pankshin/Kanke/Kanam APC
Hon. Ganiyu Abiodun Johnson Lagos Oshodi-Isolo II APC
Hon. Garba Chede Hamman-julde Taraba Bali/Gassol APC
Hon. Garba Datti Muhammad Kaduna Sabon Gari APC
Hon. Gaza Jonathan Gbefwi Nassarawa KARU/KEFFI/KOKONA PDP
Hon. Gboluga Dele Ikengboju Ondo Okitipupa/Irele PDP
Hon. Gibeon Goroki Miskaru Adamawa Guyuk/Shelleng PDP
Hon. Godday Odagboyi Samuel Benue Apa/Agatu PDP
Hon. Gwani Gideon Lucas Kaduna Kaura PDP
Hon. Hafiz M kawu Ibrahim Kano Tarauni APC
Hon. Hamisu Ibrahim Kaduna Ikara/Kubau APC
Hon. Hamza Dalhatu Katsina Rimi/Charanchi/Batagarawa APC
Hon. Haruna Mshelia Borno Askira-Uba/Hawul APC
Hon. Haruna Ibrahim Maitala Plateau Bassa/Jos North APC
Hon. Haruna Isa Dederi Kano Karaye/Rogo APC
Hon. Hassan Abdullahi Kogi Dekina/Bassa APC
Hon. Hassan Bala Abubakar iii Sokoto Sokoto North/Sokoto South APC
Hon. Hassan Sokodabo Usman Federal Capital Territory Kuje/Abaji/Gwagwalada/Kwali PDP
Hon. Henry Ndochukwu Nwawuba Imo Mbaitolu/ikeduru PDP
Hon. Henry Okon Archibong Akwa Ibom Itu/Ibiono Ibom PDP
Hon. Ibrahim Hamza Kaduna Soba APC
Hon. Ibrahim Makama misau Bauchi Misau/Dambam APC
Hon. Ibrahim Abdullahi Dutse Jigawa Dutse/Kiyawa APC
Hon. Ibrahim Almustapha Aliyu Sokoto Wurno/Rabah APC
Hon. Ibrahim Ayokunle Isiaka Ogun Ifo/Ewekoro APC
Hon. Ibrahim Babajide Obanikoro Lagos Eti-Osa APC
Hon. Ibrahim Mohammed Bukar Borno Dikwa/Mafaf/Konduga APC
Hon. Ibrahim Umar Potiskum Yobe Bade/Jakusko APC
Hon. Idiris Abubakar Ajeje Yobe Fika/Fune APC
Hon. Iduma Enwo Igariwey Ebonyi Afikpo North/Afikpo South APC
Hon. Ifeanyi Anthony Ibezi Anambra Idemili North/South APGA
Hon. Ifeanyi Chudy Momah Anambra Ihiala APGA
Hon. Iheonunekwu Ephraim Nwuzi Rivers Etche/Omuma PDP
Hon. Ikenna Onyechere Elezieanya Imo Owerri Municipal/Owerri North/West PDP
Hon. Iorwase Herman Hembe Benue Vandeikya/Konshisha APC
Hon. Ismail Kayode Tijani Kwara Offa/Oyun/Ifelodun APC
Hon. Israel Sunny goli Bayelsa Brass/Nembe APC
Hon. Jaafar Abubakar Magaji Adamawa Mubi N/Mu S/Maiha APC
Hon. Jacob Adejumo Ajao Oyo Ogbomosho/North/South/Orire ZLP
Hon. Jafaru Mohammed Niger Agwara/Borgu APC
Hon. James Adisa Owolabi Lagos Ifako-Ijaiye APC
Hon. Jarigbe Agom Jarigbe Cross River Ogoja/Yala PDP
Hon. Jerry Alagbaoso Imo Orlu/Oru East/Orsu PDP
Hon. Jimoh Aremu Olaifa Ogun Imeko Afon/Egbado North SDP
Hon. Jimoh Olusola Ojugbele Ogun Ado-Odo/Ota APC
Hon. Joe Eghoghon Edionwele Edo Esan Central/West/Igueben PDP
Hon. John Dyegh Benue Gboko/Tarka APC
Hon. Johnson Egwakhide Oghuma Edo Etsako East/West/Central APC
Hon. Joseph Asuku Bello Kogi Adavi/Okehi APC
Hon. Jude Ikponmwosa Ise-idehen Edo Egor/Ikpoba-okha PDP
Hon. Julius Gbabojor Pondi Delta Burutu PDP
Hon. Julius Omozuanvbo Ihonvbere Edo Owan West/East APC
Hon. Kabir Tukura Ibrahim Kebbi Zuru/Fakai/Sakaba/D/Wasagu APC
Hon. Kabiru Adjoto Edo Akoko-Edo APC
Hon. Kabiru Amadu Zamfara Tsafe/Gusau PDP
Hon. Kabiru Idris Kano Kura/Madobi/Garun Malam APC
Hon. Kabiru Yahaya Zamfara Anka/Mafara PDP
Hon. Kabiru Alhassan Usman rurum Kano Rano/Bunkure/Kibiya APC
Hon. Kalambaina Abdullahi Kalambaina Sokoto Kware/Wamakko APC
Hon. Kani Faggo Abubakar Bauchi Shira/Giade APC
Hon. Kenneth Anayo Chikere Rivers Port Harcourt 1 PDP
Hon. Khadija Waziri Bukar abba ibrahim Yobe Damaturu/Gujba/Gulani/Tarmuwa APC
Hon. Kingsley Chima Uju Imo Oguta/Ohaji-Egbema/Oru West APM
Hon. Kingsley Ogundu Chinda Rivers Obio/Akpor PDP
Hon. Kolade Victor Akinjo Ondo Eseodo/Ilaje PDP
Hon. Kolapo Korede Osunsanya Ogun Ijebu Ode/Odogbolu/Ijebu North East APC
Hon. Kolawole Wasiu Lawal Ogun Egbado South and Ipokia APM
Hon. Komsol Alphonsus Longgap Plateau Mikang/Quan.Pan/Shendam APC
Hon. Kpam Jimin Sokpo Benue Buruku PDP
Hon. Kumo Usman Bello Gombe Akko APC
Hon. Kurdula Yusuf Isah Sokoto Gudu/Tangaza APC
Hon. Kwamoti Bitrus Laori Adamawa Demsa/Numan/Lamurde PDP
Hon. Lawal Muhammadu Idirisu Kogi Ajaokuta APC
Hon. Lawan Shettima Ali Yobe Bursari/Geidam/Yunusari APC
Hon. Leke Joseph Abejide Kogi Yagba East/Yagba West/Mopa-muro PDP
Hon. Lynda C Chuba ikpeazu Anambra Onitsha North/South PDP
Hon. Mahmoud Mohammed Kano Gezawa/Gabasawa APC
Hon. Makki Yalleman Abubakar Jigawa Mallam Madori/Kaugama APC
Hon. Makwe Livinus Makwe Ebonyi Ivo/Ohaozara/Onicha PDP
Hon. Mallam Bukar Gana Borno Kukawa/Mobbar/Abadam/Guzamalai APC
Hon. Mani Katami Maishinko Sokoto Binji/Silame PDP
Hon. Mansir Mashi Aliyu Katsina Mashi/Dvisi APC
Hon. Mansur Manu Soro Bauchi Darazo/Gunjuwa APC
Hon. Mark Terseer Gbillah Benue Gwer East/Gwer West PDP
Hon. Martins George Oke Enugu Igbo-Etiti/Uzo-Uwani PDP
Hon. Micah Yohanna Jiba Federal Capital Territory Abuja Municipal /Bwari PDP
Hon. Michael Okon Enyong Akwa Ibom Uyo/Uruan/Nsit Ata/Ibeskip Asutan PDP
Hon. Mohammed Bago Umaru Niger Chanchaga APC
Hon. Mohammed Garba Gololo Bauchi Gamawa APC
Hon. Mohammed Omar Bio Kwara Baruten/Kaiama APC
Hon. Mohammed Saidu Bargaja Sokoto Isa-Sabon-Birni PDP
Hon. Mohammed Shamsudeen Bello Kano Sumaila/Takai APC
Hon. Mohammed Tahir Monguno Borno Monguno/Marte/Nganzai APC
Hon. Moshood Kayode Akiolu Lagos Lagos Island II APC
Hon. Mufutau Adewale Egberongbe Lagos Apapa APC
Hon. Muhammad Abubakar Kaduna Igabi APC
Hon. Muhammad Ali Wudil Kano Wudil/Garko APC
Hon. Muhammad Bello Yakubu Kebbi B/Kebbi/Kalgo/Bunza APC
Hon. Muhammad Umar Jega Kebbi Gwandu/Aliero/Jega APC
Hon. Muhammadu Adamu Fagengawo Jigawa Babura/Garki APC
Hon. Muhammed Gudaji Kazaure Jigawa Kazaure/Roni/Gwiwa/Yankwashi APC
Hon. Mukhtar Ahmed Monrovia Kaduna Kaduna South APC
Hon. Mukhtar Shehu Ladan Kaduna Makarfi/Kudan APC
Hon. Mukhtar Zakari Chawai Kaduna Kauru APC
Hon. Munir Babba Dan agundi Kano Kumbosto APC
Hon. Murtala Isah Katsina Kankara/Sabuwa/Faskari APC
Hon. Musa Sarkin adar Sokoto Goronyo/Gada APC
Hon. Musa Mohammed Pali Bauchi Alkaleri/Kirfi APC
Hon. Musa Umar Garo Kano Gwarzo/Ikabo APC
Hon. Musibau Taiwo Kolawole Lagos Ajeromi-Ifelodun APC
Hon. Mustafa Muhammed Saidu Adamawa Fufore/Song PDP
Hon. Mustapha Dawaki Bala Kano Dawakin Kudu/Warawa APC
Hon. Nasiru Sani Zangon daura Katsina Baure/Zango APC
Hon. Nassir Ali Ahmed Kano Nassarawa APC
Hon. Nazifi Sani Jigawa Gumel/Maigatari/Sule Tankarkar/Gagarawa APC
Hon. Ndudi godwin Godwin Elumelu Delta Aniocha North/Aniocha South/ Oshimili N & S PDP
Hon. Nicholas Ebomo Mutu Delta Bomadi/Patani PDP
Hon. Nkeiruka Chidubem Onyejeocha Abia Isuikwato/Umunneochi APC
Hon. Nnolim John Nnaji Enugu Nkanu East/Nkanu West PDP
Hon. Nse Bassey Ekpenyong Akwa Ibom Oron/Mbo/Okobo/UrueOffong/Oruko/Udung-Uko PDP
Hon. Nsikak Okon Ekong Akwa Ibom Ikot Ekpene/ Essien Udim/ Obot Akara PDP
Hon. Oberuakpefe Anthony Afe Delta Opke/Sapele/Uvwie PDP
Hon. Obinna Kingsley Onuwubuariri Imo Isiala Mbano/Okigwe/Onuimo PDP
Hon. Obua Azibapu Fred Bayelsa Ogbia PDP
Hon. Ochiglegor Legor Idagbo Cross River Bekwarra/Obudu/Obanliku PDP
Hon. Ofor Gregory Chukwuegbo Enugu Enugu North/South PDP
Hon. Ogbee Nweru Lazarus Ebonyi Ikwo/Ezza South PDP
Hon. Ogunlola Omowumi Olubunmi Ekiti Ijero/Ekiti West/Efon APC
Hon. Olajide Boladale Olatubosun Oyo Atisbo/Saki East/Saki West APC
Hon. Olanrewaju Ibrahim Kunle Ekiti Ido/Osi, Moba/Ilejeme APC
Hon. Olanrewaju Oladapo Edun Ogun Abeokuta South PDP
Hon. Olatunji Abiola Shoyinka Lagos Surulere II PDP
Hon. Olubukola Oyegbile Oyewo Osun Irepodun/Olurunda/Osogbo/Orolu APC
Hon. Olubunmi Nil Tunji-ojo Ondo Akoko North East/West APC
Hon. Olufemi Bandele Adebanjo Lagos Alimosho APC
Hon. Olufemi Julius Fakeye Osun Boluwaduro/Ifedayo/Illa APC
Hon. Olufemi Richard Bamisile Ekiti Emure/Gbonyin/Ekiti East APC
Hon. Olumide Abiodun Ojerinde Oyo Olurunsogo/Oorelope APC
Hon. Olumide Babatunde Osoba Ogun Abeokuta North/ Obafemi- Owode/Odeda APC
Hon. Olusegun Dokun Odebunmi Oyo Ogo-oluwa APC
Hon. Olusola Steve Fatoba Ekiti Ado Ekiti/Irepodun-Ifelodun APC
Hon. Oluwole Oke Osun Obokon/Oriade PDP
Hon. Omoregie Ogbeide-ihama Edo Oredo PDP
Hon. Onofiok Akpan Luke Akwa Ibom Etinan/Nsit Ibom/Nsit Ubium PDP
Hon. Ossai Nicholas Ossai Delta Ndokwa/Ukwani PDP
Hon. Ottah Francis Agbo Benue Ado/Obadigbo/Opkokwu PDP
Hon. Ozurigbo ugonna Imo Isu/Njaba/Nkwerre/Nwangele APC
Hon. Paschal Chigozie Obi Imo Ideato North /South APM
Hon. Patrick Aisowieren Edo Orhionmwon/Uhunmwode APC
Hon. Patrick Nathan Ifon Akwa Ibom Eket/Onna/Esit Eket/Ibeno PDP
Hon. Patrick Oziokoja Asadu Enugu Nsukka/Igbo-Eze South PDP
Hon. Prestige Chinedu Ossy Abia Aba North/South APGA
Hon. Preye Influence goodluck Oseke Bayelsa Southern Ijaw APC
Hon. Prince cornelius Nnaedozie Nnaji Enugu Enugu East/Isi-Uzo PDP
Hon. Prince olaide Adewale Akinremi Oyo Ibadan North APC
Hon. Rasheed Olalekan Afolabi Osun Odo-Otin/Ifelodun/Boripe APC
Hon. Richard Iorkyaan Gbande Benue Katsina-Ala/Ukum/Logo PDP
Hon. Rimamnde Shawulu Kwewum Taraba Donga/Ussa/Takum/Special Area PDP
Hon. Robert Aondona Tyough Benue Kwande/Ushongo PDP
Hon. Sada Soli Katsina Kaita/Jibia APC
Hon. Saidu Doka Umar Niger Shiroro/Rafi/Munya APC
Hon. Saidu Musa Abdullahi Niger Bida/Gbako/Katcha APC
Hon. Salisu Iro Isansi Katsina Katsina North Central APC
Hon. Samaila Abdu Suleiman Kaduna Kaduna North APC
Hon. Samuel Babatunde Adejare Lagos Agege APC
Hon. Samuel Chinedu Onwuaso Anambra Awka North/South PDP
Hon. Samuel Ifeanyi Onuigbo Abia Ikwuano/Umuahia North/South PDP
Hon. Samuel Mayowa Akinfolarin Ondo Ileoluji-Okeibo/Odigbo APC
Hon. Sani Ma’aruf Nass Kano Minjibir/Ungogo APC
Hon. Sani Umar Bala Kano Tsanyawa/Kunchi APC
Hon. Satomi Alhaji ahmad Borno Jere APC
Hon. Sergius Oseasochie Ogun Edo Esan North-East/Esan South- East PDP
Hon. Sha aban Ibrahim Sharada Kano Kano Municipal APC
Hon. Shehu Balarabe Kaduna Birnin-Gwari/Giwa APC
Hon. Shehu Mohammed Kebbi Maiyama/Koko/Besse APC
Hon. Shehu A Aliyu Sokoto Bodinga/Dange-Shuni/Tureta APC
Hon. Shehu Beji Barwa Niger BOSSO/PAIKORO APC
Hon. Shehu Nicholas Garba Kaduna Jemaa/Sanga PDP
Hon. Shehu Rijau Saleh Niger Magama/Rijau APC
Hon. Shina Abiola-peller Oyo Iseyin/Itesiwaju/Kajola/Iwajowa APC
Hon. Simon Chukwuemeka Atigwe Enugu Igboeze North/Udenu PDP
Hon. Simon Davou Mwadkwon Plateau Barkin Ladi/Riyom PDP
Hon. Simon Elisha Karu Gombe Kaltungo/Shongom APC
Hon. Solomon Ezinwa onyemaobi Adaelu Abia Obingwa/Osisioma/Ugbunagbo PDP
Hon. Solomon Maren Bulus Plateau Mangu/Bokkos PDP
Hon. Solomon T Bob Rivers Ahoada-East/Abua/Odual PDP
Hon. Stephen Sinikiem Azaiki Bayelsa Yenagoa/Kolokuna/Opokuma PDP
Hon. Sulaiman Gumi Abubakar Zamfara Gummi/Bukkuyum PDP
Hon. Suleiman Aliyu Lere Kaduna Lere APC
Hon. Sununu Tanko Yusuf Kebbi Yauri/Shanga/Ngaski APC
Hon. Sylvester Obinna Ogbaga Ebonyi Abakaliki/Izzi PDP
Hon. Taiwo Olukemi Oluga Osun Ayedaade/Irewole/Isokan APC
Hon. Tajudeen Adekunle Obasa Lagos Ojo PDP
Hon. Tajudeen Adeyemi Adefisoye Ondo Idanre/Ifedore PDP
Hon. Tajudeen Ayo Yusuf Kogi Kabba/Bunu/Ijumu PDP
Hon. Tango Bauchi Yaya Gombe Gombe,kwami &Funakaye APC
Hon. Taofeek Abimbola Ajilesoro Osun Ife Central/East/North/South APC
Hon. Tasir Olawale Raji Lagos Epe APC
Hon. Tata Omar Bauchi Zaki APC
Hon. Tijani Ahmed Yusuf Kogi Okene/Ogori-Magogo APC
Hon. Tijjani Abdulkadir Jobe Kano Dawakin-Tofa/Tofa/Rimin Gado APC
Hon. Tijjani Zannah Zakariya Yobe Machina/Nguru/Karasuwa/Yusufari APC
Hon. Toby Okey Okechukwu Enugu Aninri/Agwu/Oji-uzo PDP
Hon. Tolulope Tiwalola Akande-sadipe Oyo Oluyole Local Govt. APC
Hon. Uchechukwu Nnam-obi Rivers Ahoada West/Ogba Egbema PDP
Hon. Uko Ndukwe Nkole Abia Arochukwu/Ohafia PDP
Hon. Umar Abdulkadir Sarki Bauchi Katagum ADC
Hon. Umar Abdullahi Kamba Kebbi Arewa/Dandi APC
Hon. Umar Muda Lawal Bauchi Toro APC
Hon. Umar Sani Dan galadima Zamfara Kaura Namoda/Birnin Magaji PDP
Hon. Umeoji Chukwuma Michael Anambra Aguta APGA
Hon. Unyime Josiah Idem Akwa Ibom Ukanafun/Orukanam PDP
Hon. Usman Zannah Borno Kaga/Gubio/Magumeri APC
Hon. Usman Danjuma Shiddi Taraba Ibi/Wukari APGA
Hon. Usman Ibrahim Auyo Jigawa Hadejia/Kafin Hausa/Auyo APC
Hon. Uzoma Nkem Abonta Abia Ukwa East/Ukwa West PDP
Hon. Valentine Ogbonna Ayika Anambra Anaocha/Njikoka/Dunukofia PDP
Hon. Victor Mela Gombe Balanga/Billiri APC
Hon. Victor Onyemaechi Nwokolo Delta Ika PDP
Hon. Wilfred Chukwuka Onyema Anambra Ogbaru PDP
Hon. Yakubu Dogara Bauchi Bogoro/Dass/Tafawa Balewa PDP
Hon. Yakubu Nuhu Danja Katsina Bakori/Danja APC
Hon. Yakubu Shehu Abdullahi Bauchi Bauchi ADC
Hon. Yinusa Akintola Amobi Osun Ayedire/Iwo/Ola-Oluwa APC
Hon. Yuguda Hassan Kila Jigawa Gwaram APC
Hon. Yunusa Ahmad Abubakar Gombe Yamaltu-Deba APC
Hon. Yusuf Miga Jigawa Jahun/Miga APC
Hon. Yusuf Ahmad Badau Kano Bagwai/Shanono APC
Hon. Yusuf Buba Yakub Adamawa Hong/Gombi APC
Hon. Zainab Gimba Borno Bama/Ngala/Kalabalge APC
Hon. Zakaria Dauda Nyampa Adamawa Michika/Madagali PDP
Hon. Zakariya’u Mohammed Galadima Yobe Bade/Jakusko APC

List of House of Representatives members in Nigeria.List of House of Representatives members in Nigeria.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *